Niezwykły twórca ziemi brzeskiej – Krystian Medard Czerwiński

Na to spotkanie wszyscy czekali bardzo długo. Zarówno pracownicy biblioteki, mieszkańcy Brześcia Kujawskiego jak i bohater wieczoru. O Brześciu mówi -„moje miasto”, o bibliotece – „moja biblioteka” . Przyjeżdżając tu nie czuje się gościem. Pan Krystian Medard Czerwiński, bo o nim mowa, wraca w swoje rodzinne strony. Powraca w nie wielokrotnie w swoich wierszach, wspomnieniach i esejach. Przekonali się o tym słuchacze, którzy 17 listopada 2010 roku  przybyli do brzeskiej książnicy na wieczorek poetycki.

Podczas spotkania panował podniosły nastrój. Wierszy o Brześciu odczytanych przez Agnieszkę Żak i Karolinę Rutkowską, zgromadzeni goście wysłuchali w skupieniu i zadumie. Są to utwory wielokrotnie bardzo osobiste, bardzo malownicze i przepełnione niesamowitą wrażliwością poetycką. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku powracając wspomnieniami do lat swej młodości, do tych, którzy już odeszli… do tego, co bezpowrotnie minęło…

Po części artystycznej była okazja, by podzielić się swoimi refleksjami z autorem, nabyć tomik wierszy z autografem i obejrzeć przygotowaną przez państwa Czerwińskich wystawę. Rozmowy przy kawie trwały do późnego wieczora. Przybyli goście zachwyceni twórczością pana Krystiana wyrazili głęboką nadzieję na ponowne spotkanie. Trzeba wierzyć, że nastąpi to już wkrótce!