fo_plakat_konferencja_chopin "CHOPIN 200 NA 200"
Pod takim hasłem w 200 miejscach w całym województwie zabrzmiały kompozycje Fryderyka Chopina. Koncerty zorganizowane zostały 1 marca w 200 rocznicę urodzin kompozytora w ramach obchodów Roku Chopinowskiego.

Pomysłodawcą była Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Dzięki niej koncert muzyki Chopina odbył się również w naszym mieście. W Brzeskim Centrum Kultury w samo południe utwory wielkiego, polskiego kompozytora zaprezentowali młodzi pianiści: Rafał Błaszczyk, Adam Rorat i Natalia Skrzypkowska. Ich występ poprzedził Gminny Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie "Chopin - rodowe zagadki". Rywalizowały sześcioosobowe zespoły z pięciu szkół z terenu gminy. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Monika Stanowska - nauczyciel w klasie fortepianu w szkole muzycznej, Maciej Mielczarski - choreograf zespołu Kujawy i Zbigniew Wojciechowski - kapelmistrz Orkiestry Dętej i nauczyciel muzyki. Po 9 konkurencjach jury wyłoniło zwycięską drużynę. Pierwsze miejsce zajęli zawodnicy reprezentujący Szkołę Podstawową w Wieńcu. W konkursie tym nie było przegranych: każda szkoła otrzymała album o Chopinie i talon pieniężny. Dla wszystkich uczestników konkursu Biblioteka Publiczna ufundowała wycieczkę "Gdzie mieszkał Frycek?" do Warszawy i Żelazowej Woli.