Coś Ci powiem w sekrecie... Jesteś NAJLEPSZĄ MAMĄ na świecie!
Dzień Matki był głównym tematem czwartkowych zajęć dla dzieci. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania Małgorzaty Wilk „Czego nie lubi mama” oraz wiersza pochodzącego ze zbioru „Mój tata ma brata czyli Rymowanki o rodzinie” Grzegorza Strzebońskiego. Następnie dzieci wykonały przestrzenne laurki, które następnego dnia miały wręczyć swoim mamom.
RAKIETĄ W KOSMOS - zajęcia dla dzieci
Czwartkowe zajęcia dla dzieci z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” całkowicie poświęcone były Kosmosowi. Stało się tak, ponieważ w niedzielę (21 maja) przypada Światowy Dzień Kosmosu. Przygotowana została na tę okazję specjalna wystawa książek oraz gazetka ilustrująca Układ Słoneczny. Zanim dzieci przystąpiły do prac plastycznych, wysłuchały fragmentu książki „Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda” Agnieszki Stelmaszyk oraz wzięły udział w rozmowie poświęconej niebieskim przestworzom. Następnie wykonały z papieru, sznurka i rurki do picia latające rakiety. Przepis jak ją zrobić można znaleźć klikając link. https://www.youtube.com/watch?v=l2OVaVMI7Hw
"Polała się krew w bibliotece"
W dniu 14 maja brzeska książnica zorganizowała akcję „Poleje się krew w bibliotece”. W związku z tym na Placu Łokietka pojawił się czerwony ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i prowadził zbiórkę krwi. W tym samym czasie w bibliotece można było obejrzeć specjalną wystawę książek pt. „Pełnokrwista literatura” a także skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez bibliotekarki oraz napić się kawy i herbaty. Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie! Chętnych, by oddać krew było tak wielu, że kolejka do ambulansu nie malała przez cały dzień. Zgłosiło się 37 osób z czego krew pobrano od 30. Ten wynik był ogromnym zaskoczeniem zarówno dla ekipy ambulansu jak i dla bibliotekarek, które zorganizowały całą akcję.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.
ARTYSTYCZNY PIĄTEK
W dniu 12 maja odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek”. Tym razem wyjątkowo spotkanie podzielone było na dwie części: od rana Panie techniką mix media ozdabiały pudełko, po południu wykorzystując zasady decoupagu dekorowały butelki. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Efekty działań uczestniczek można podziwiać na zdjęciach.
JESTEM ZAWSZE BEZPIECZNY!
W dniu 11 maja 2017 roku w ramach cyklu spotkań „Co się wyrabia w bibliotece?” odwiedzili specjalni goście: policjant sierżant Aleksander Pradun i Pani Lidia Popielarska, która w Policji jest pracownikiem cywilnym. Pan policjant opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, oraz czym dokładnie się zajmuje. Następnie odbyła się pogadanka na temat zagrożeń mogących wynikać z kontaktów ze zwierzętami oraz ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. W pogadance zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia wiążące się z korzystaniem z Internetu i komputera. Wszyscy otrzymali od policjantów kolorowanki, książeczki edukacyjne oraz kolorowe odblaski. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja radiowozu oraz wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Uczestnicy spotkania będą długo pamiętać tę nietypową wizytę. Serdecznie dziękujemy gościom.
Komediowa uczta z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi
Środowy wieczór w naszej bibliotece upłynął pod znakiem humorystycznego występu aktorów z Bydgoszczy – Wandy Dolman-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. W ramach projektu „Teatr przy Stoliku” małżeństwo wystawiło dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa: „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”.
Małżeństwo Rzyskich to aktorzy z ponad 30-letnim doświadczeniem. Zagrali kilka tysięcy spektakli, w tym komediowych, kabaretowych i muzycznych. Ich dokonania artystyczne były wielokrotnie nagradzane. Pani Wanda jest laureatką pierwszej nagrody Przeglądu Piosenki Artystycznej we Wrocławiu. Pan Eugeniusz zdobył tytuł Aktora Roku 2005 w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Nie tylko gra na scenie, ale również reżyseruje i komponuje muzykę do przedstawień teatralnych. Państwo Rzyscy od 1991 roku bawią dzieci i dorosłych jako kabaret „Trójka”.
We środę artyści wystawili dwie jednoaktówki Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”, czym dali pokaz niezwykłego kunsztu aktorskiego. Zestawienie tych dwóch żartów, jak sam mówił o nich rosyjski klasyk, jest kontrastowe. Łączy je jednak jeden element – scena oświadczyn. Utarczki słowne postaci, wywody na temat kobiecej natury oraz pokazanie absurdalnych ludzkich poczynań w skrajnych sytuacjach stanowią zręb tych dwóch humoresek. Komizm słowny Czechowa wywołał salwy śmiechu publiczności. Pani Wanda swoim zadziornym głosem u męskiej części widowni budziła respekt. Paniom przypadła do gustu niezwykle głęboka i ciepła barwa głosu pana Eugeniusza. Razem stworzyli niezwykle zgrany duet – na scenie, jak i w życiu. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a dyrektor biblioteki Anna Kozicka w imieniu swoim i publiczności wręczyła im kwiaty. Publiczność opuściła mury biblioteki z uśmiechami na twarzy.
To na pewno nie było ostatnie spotkanie z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi. Już dziś zapraszamy na kolejne spektakle, o których poinformujemy!
Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2017 Dwanaścioro zasłużonych pracowników książnic w całym regionie odbierze dziś z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego doroczne nagrody zarządu województwa, przyznane z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Kujawsko-pomorskie uroczyste obchody święta dziś (9 maja) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu w powiecie świeckim. - Biblioteki są narzędziem otwierania świata, przewodnikami w drodze ku otwartemu społeczeństwu. Już nie tylko udostępniają książki i opiekują się księgozbiorami, lecz także zapewniają obywatelom interaktywny kontakt z kulturą, wprowadzają w świat informatyki, a w małych ośrodkach umożliwiają kontakt z administracją i ułatwiają poszukiwanie pracy. To zupełnie nowy, wciąż rozwijający sią obszar zadań i możliwości – podkreśla wicemarszałek Ostrowski. – Niezastąpiony w tym wszystkim pozostaje bibliotekarz, który umie zachęcić do czytania, potrafi rozbudzić potrzebę sięgania po literaturę. DZIEŃ STRAŻAKA czyli "Co się wyrabia w bibliotece?" W Dzień Strażaka – 4 maja 2017 r. do biblioteki w Brześciu Kujawskim został zaproszony w ramach zajęć z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece?” Druh Piotr Skorupa. Przyjechał On wozem strażackim, by opowiedzieć dzieciom o niebezpiecznej, ale jakże potrzebnej wszystkim służbie strażackiej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że współczesny strażak nie tylko gasi pożary, ale również pomaga w usuwaniu skutków powodzi, wichur, zanieczyszczeń na rzekach oraz udziela pomocy uczestnikom wypadków samochodowych. Druh Skorupa przypomniał dzieciom o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz zaprezentował wyposażenie, którym posługuje się na co dzień ratując życie i mienie. Wszystkich bardzo zaskoczył ogrom sprzętu znajdującego się w wozie strażackim oraz jego wielofunkcyjność. Po dokładnym obejrzeniu tego samochodu do zadań specjalnych i pobycie choć przez chwilkę za jego kierownicą dzieci pożegnały druha, który przy dźwiękach syren odjechał do remizy. |