PostHeaderIcon Kąkowa Wola

Czytajmy jak najczęściej!

Czytanie, szczególnie głośne, rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje niezwykłą więź między czytającym a odbiorcą. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie zbliża”, dzieci z przedszkola „Promyczek” w Kąkowej Woli, wysłuchały bajek A. Sójki „Konik polny i mrówka” oraz „Przyjaciele”. Zabawne przygody bohaterów bardzo poruszyły przedszkolaków i przyczyniły się do pogaduszek na temat morału wynikającego z każdej opowieści. Dzieci odpowiadały także na zagadki dotyczące książki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Zapraszamy do galerii

 

„Kochamy nasze Mamy”

25 maja w bibliotece w Kąkowej Woli, zorganizowane zostały zajęcia z okazji Dnia Mamy. Dzieci wysłuchały zabawnych wierszyków z książki „Moja Rodzina” - Anny Edyk-Psut. Następnie opisywały swoje mamy - niejedna byłaby zaskoczona i wzruszona. Dzieliły się również spostrzeżeniami: jakie ich Mamy są, dlaczego je kochają, co lubią, co sprawia im radość. Dzieci zastanawiały się,  jaki prezent na Dzień Mamy będzie najlepszy i co wręczyć Tej jednej z najważniejszych osób w ich życiu. Doszły do wniosku, że najlepsza będzie własnoręcznie wykonana laurka z życzeniami.

Zapraszamy do galerii

 

Biblioteka wyspą skarbów!

XIV edycja Tygodnia Bibliotek, odbyła się pod hasłem „Biblioteka oczywiście!”, a w Kąkowej Woli dodatkowo - „Biblioteka wyspą skarbów”. Głównym celem akcji jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa, tak więc w bibliotece każdy dzień poświęcony był innemu, ciekawemu zakątkowi Europy. Uczestnicy zajęć poznali zwyczaje, historię i kulturę różnych narodów.

9.05 Tematem przewodnim tego dnia była Polska i jej zakątki, czyli „Podróże małe i duże z Koziołkiem Matołkiem”. Rozmawialiśmy dokąd warto się wybrać i dlaczego, jakim środkiem lokomocji podróżować, co ze sobą spakować i na co uważać. Rozwiązywaliśmy rebusy i rysowaliśmy miejsce, do którego chcielibyśmy się udać. Degustacja pierogów zakończyła spotkanie.

10.05 Wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii. Oglądaliśmy zdjęcia ze słynnymi budowlami i zakątkami Anglii. Uważany za symbol tego kraju, Big Ben to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Podobną budowlę postaraliśmy się wykonać z pudełek od herbaty. Wysłuchaliśmy fragmentu książki J. Swifta  „Podróże Guliwera” oraz próbowaliśmy angielskiej herbaty.

11.05 Odwiedziliśmy Francję kolebkę serów. Produkuje się ich ok. 400 rodzajów. Próbowaliśmy różnych rodzajów sera, choć nie każdy nam smakował - „gusta i guściki”. Otrzymaliśmy kartki z konturami mapy Francji, na których rysowaliśmy wszystko, co kojarzyło się nam z tym krajem. Jako ciekawostkę dowiedzieliśmy się, że wynaleziono tam balon, spadochron i okręt podwodny. Wysłuchaliśmy także bajki Ch. Perrault „Kot w butach”.

12.05 Po wysłuchaniu fragmentu opowiadania  A. Hryniewicz „Kacper i piraci”, zamieniliśmy się w poszukiwaczy SKARBU. W książce znaleźliśmy ukrytą mapę z wytycznymi oraz zagadkami. Podążając zgodnie ze wskazówkami, krok po kroku byliśmy coraz bliżej odnalezienia cennego „ ładunku”. Na naszych twarzach widać było podekscytowanie. Chcieliśmy jak najszybciej zdobyć kolejne przystanki, które finalnie zaprowadziły nas do skarbu. Na koniec podzieliliśmy łup jak prawdziwi piraci.

Zapraszamy do galerii

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia świętują pisarze, wydawnictwa, księgarnie, biblioteki... ale przede wszystkim, czytelnicy. Z tej okazji, by zadośćuczynić tradycji i promować czytelnictwo, we wtorek 25 kwietnia, odbyły się zajęcia w Przedszkolu „Promyczek” w Kąkowej Woli. Dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak powstała książka i dyskutowały, dlaczego należy o nią dbać.  Chętnie wymieniały tytuły swoich ulubionych bajek, oraz odpowiadały  na zagadki. Wysłuchały opowiadania Ch. Jolibois „O chłopcu, który lubił bajki”. Wykonały także z papieru „stworki”- zakładki do książek, aby pilnowały miejsca, w którym milusińscy skończyli czytać.

Zapraszamy do galerii

 

Mruczki, Miauczki, Puszki - czyli jak świętowaliśmy Dzień Kota

W dniu 17 lutego obchodziły swój dzień wszystkie koty, kotki, kociaki, Mruczki, Miauczki i Puszki czyli  nasi mali, mruczący przyjaciele. Była to dobra okazja do zorganizowania w bibliotece zajęć, podczas których dzieci dowiedziały się wiele informacji o zwyczajach, postępowaniu, potrzebach i pielęgnacji tych przesympatycznych czworonogów. Wysłuchały ciekawostek o swoich pupilach i podzieliły się własnymi spostrzeżeniami. Korzystając w wcześniejszych obserwacji naśladowały ich zachowanie: miauczały, myły się i robiły tzw. koci grzbiet. Kolejnym zadaniem były kiciusiowe łamigłówki: labirynt, połącz kropki oraz bajkowy quiz. Posiadanie zwierząt, w tym kotów, ma wiele zalet: uczy m.in. empatii, systematyczności, odpowiedzialności. Należy mieć nadzieję, że z zajęć im poświęconym, dzieci wyszły z nową wiedzą na temat swoich pupili.

Zapraszamy do galerii

 

Nie tylko „Franciszek po uszy zakochany”– czyli Walentynki w bibliotece

Nie tylko dorośli obchodzą Walentynki. To ważny dzień również dla dzieci. Szczególnie sprzyja tym nieśmiałym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć.Jednym z najpopularniejszych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić ten Dzień, są kartki - najlepiej wykonane własnoręcznie. Podczas spotkania w bibliotece dzieci zrobiły swoje walentynki oraz wzięły udział  w quizie „Co wiesz o święcie zakochanych?”. Wysłuchały fragmentu opowiadania A. Glitz pt: „Franciszek po uszy zakochany”. Następnie dopasowując różnie porozcinane serca odnajdywały pasującą drugą połowę. Tego dnia wszyscy dobrze się bawili, w końcu to radosne święto!

Zapraszamy do galerii

 
More Articles...
<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>
Page 1 of 3